Extended Techniques NYC Calendar November 2022 – Avant Music News

TUESDAY, November 1
8pm A Steve Reich Celebration
Program:
All-Steve Reich Program
Tehillim
Traveler’s Prayer (US Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Music for 18 Musicians
VENUE: Stern Auditorium (Carnegie Hall)

TUESDAY, November 1
8pm Jennifer Choi, James Moore, Kathleen Supove: Topiary
VENUE: Roulette

THURSDAY, November 3
8 pm Interpretations: Scott Robinson / Wadada Leo Smith
VENUE: Roulette

THURSDAY, November 3
7:30pm Recital No. 1: MASS
Davóne Tines, Bass-Baritone
Adam Nielsen, Piano
Program:
Caroline Shaw Kyrie
J. S. Bach “Wie jammern mich doch die verkehrten Herzen” from Cantata BWV 170 (“Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust”)
Caroline Shaw, Agnus Dei
Tyshawn Sorey, “Were You There?” From Songs Of Death
Bonds, “To A Brown Girl Dead”
Tyshawn Sorey, “Swing Low, Sweet Chariot” From Songs Of Death
Caroline Shaw, Credo
J. S. Bach, “Mache Dich, Mein Herze, Rein” From St. Matthew Passion
Caroline Shaw, Gloria
Trad. “Give Me Jesus” (Arr. Moses Hogan)
Caroline Shaw, Sanctus
Eastman, Prelude To The Holy Presence Of Joan D’arc
Igee Dieudonné / Davóne Tines, Vigil
VENUE: Weill Recital Hall (Carnegie Hall)

THURSDAY, November 3
8pm Composer Portraits: Luca Francesconi
Repertoire:
Luca Francesconi, Trauma Études (2018)
Luca Francesconi, Unexpected End of Formula (2008)
VENUE: Miller Theatre at Columbia University

FRIDAY, November 4
7.30pm + 9.30pm Matt Mitchell Tim Berne duo
Matt Mitchell – piano
Tim Berne – alto sax
VENUE: Jazz Gallery

FRIDAY, November 4
8pm Cantata Profana: Fables
Program:
Giovanni Battista Fontana – Sonata no 6
Klaus Lang – Der Weg des Prinzen I
Philip Glass – Music in Similar Motion
Barbara Strozzi – Lagrime mie
Rahilia Hasanova – Nuva
Featuring:
Hai-Ting Chinn, voice
Jacob Ashworth, baroque violin, modern violin, viola
Laura Cocks, flute
Maddy Fayette, cello
Sae Hashimoto, percussion
Gleb Kanasevich, clarinets
Paul Morton, lutes
Daniel Schlosberg, piano, organ, and beer bottles
VENUE: DiMenna Center

SATURDAY, November 5
7:30 pm Premiere Works Xxviii: Music From China
Program:
Joel Hoffman: huǒ shénhuà/Fire Myth** (world premiere) for dizi, pipa, erhu, cello, vibraphone
Shen Yiwen: Yong (U.S. premiere) for solo pipa
Zhou Long: Pipagongs** for pipa, erhu, cello, percussion
Wang Guowei: Leaving Home** for piccolo, erhu, cello
Hua Yanjun: Listening to the Pines (traditional) for erhu & percussion. (** Music From China commission)
VENUE: DiMenna Center

SATURDAY, November 5
7:30pm Jessie Cox And The Sun Ra Arkestra
Jessie Cox, “Enter the Impossible”
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)

SATURDAY, November 5
7:30pm Joe Hisaishi presents: Music Future Vol. 9
Program:
Joe Hisaishi 2 Dances for Large Ensemble
How do you dance?
Step to heaven
Nico Muhly Selections from Drones & Viola and Drones & Piano
Nadia Sirota, viola; Nico Muhly, piano/drones
Nico Muhly Roots, Pulses (US premiere)
Joe Hisaishi Viola Saga (US premiere)
Nadia Sirota, viola
Bang on a Can Festival Ensemble
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)

SUNDAY, November 6
8 pm Liquiddd Changesss
MV Carbon, Charlemagne Palestine and Scott Kiernan
https://player.vimeo.com/video/761947071
VENUE: Roulette

MONDAY, November 7
8 pm Fire and Water
Myra Melford, piano; Ingrid Laubrock, sax; Tomeka Reid, cello; Lesley Mok, drums
VENUE: Roulette

THURSDAY, November 10
7pm Ben Neill’s electronic opera Fantini Futuro
Ben Neill, mutantrumpet, Ryland Angel, countertenor,
Gwendolyn Toth, baroque keyboards, Bob McGrath, director
VENUE: Basilica of St. Patrick’s Old Cathedral (261 Mott Street, NY)

THURSDAY, November 10
8:30 pm A Night For Ukraine
Julian Kytasty (bandura, voice), Anthony Coleman (piano) plus special guests
VENUE: The Stone

THURSDAY, November 10
8 pm Brandon Lopez – bass / Sylvie Courvoisier – piano
9 pm James Brandon Lewis Dvorak Quartet
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente

FRIDAY, November 11
9 pm Cooper-Moore Quartet | DoYeon Kim – gayageum / Matt Mottel – keyboard / Michael TA Thompson – percussion / Cooper-Moore – piano, diddley-bow
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente

FRIDAY, November 11
8pm Joanna Mattrey feat. Billy Martin: Chanting
VENUE: Roulette

FRIDAY, November 11 and SATURDAY, November 12
7.30pm + 9.30pm Thumbscrew
Michael Formanek -bass
Tomas Fujiwara -drums & vibraphone
Mary Halvorson -guitar
VENUE: Jazz Gallery

SATURDAY, November 12
7 pm Colors of The Night
Eri Yamamoto – piano, William Parker – bass, Ikuo Takeuchi – drums
8 pm Bob Holman – poet
featuring Matthew Shipp – piano, William Parker – bass
8:30pm Whit Dickey / Rob Brown Duo
Whit Dickey – drums, Rob Brown – alto saxophone
9:30pm Matthew Shipp – solo piano
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente

SATURDAY, November 12
8pm AACM 2022 Concert Series
David Virelles, Solo Piano
Reggie Nicholson’s Triosphere
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)

MONDAY, November 14
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East II
Sylvie Courvoisier, Ned Rothenberg, Do Yeon Kim, Satoshi Takeishi, and others
VENUE: Roulette

MONDAY, November 14
7 pm Max Kutner
Pat Martino’s 1968 album “Baiyina: (The Clear Evidence): A psychedelic excursion through the magical mysteries of the Koran”
Max Kutner (electric guitar) Matt Darriau (alto sax/flute), Hearn Gadbois (percussion), Dave Ambrosio (bass) and George Schuller (drumset)
VENUE: Barbes

TUESDAY, November 15
8 pm Sylvie Courvoisier Chimeara
feat. Christian Fennesz, Wadada Leo Smith, Nate Wooley, Drew Gress & Kenny Wollesen
VENUE: Roulette

TUESDAY, November 15
9pm & 10:15pm Avram Fefer’s Juba Lee 4tet
Avram Fefer – saxes, bass clarinet
Anders Nilsson – guitar
Adam Lane – bass
Chris Eddleton – drums
VENUE: Bar Lunatico

WEDNESDAY, November 16
8 pm Isabel Crespo Pardo presents 6.
Participating Artists: Isabel Crespo Pardo, Loré Yessuff, Eden Girma, Kwami Winfield, Chris Williams, and Lester St. Louis
VENUE: Roulette

WEDNESDAY, November 16
8:30 pm Hyperunderstanding Quartet
Jonathan Finlayson (trumpet) Matt Mitchell (piano, compositions) Tyrone Allen (bass) Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone

WEDNESDAY, November 16 – FRIDAY, November 18
7:30 Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ
VENUE: Blank Forms

THURSDAY, November 17
7:30 pm Michael Gordon’s Travel Guide to Nicaragua
Program:
Michael Gordon, Travel Guide to Nicaragua (NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Performers:
The Crossing
Donald Nally, Artistic Director and Conductor
Maya Beiser, Cello
Laurie Olinder, Projection Designer
Eric Southern, Lighting Designer
VENUE: Zankel Hall

THURSDAY, November 17
8:30pm Sextet
Sara Serpa (voice) Anna Webber (flutes) Sara Schoenbeck (bassoon) Joanna Mattrey (viola) Mariel Roberts (cello) Matt Mitchell (piano, compositions)
VENUE: The Stone

FRIDAY, November 18
7 pm Love Affects
Program:
Coleridge Taylor-Perkinson: Calvary String Quartet No. 1
William L. Dawson: Largo for String Quartet edited by Charlie Harmon
Adolphus Hailstork: Songs of Love and Justice for voice and piano
Charles Brown: Song Without Words for voice and piano
Undine Smith Moore: Love Let the Wind Cry…How I Adore Thee for voice piano
VENUE: Langston Hughes Auditorium, Schomburg Center (515 Malcolm X Blvd, New York)

FRIDAY, November 18
7 pm & 9 pm Camille Norment & Craig Taborn
Craig Taborn (piano and electronics)
Camille Norment (multimedia)
VENUE: Park Avenue Armory

FRIDAY, November 18
8:30 pm Phalanx Ambassadors
Jon Irabagon (sopranino and tenor saxophones, alto clarinet)
Miles Okazaki (guitar)
Patricia Brennan (vibraphone)
Matt Mitchell (piano, compositions)
Kim Cass (bass)
Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone

SATURDAY, November 19
7:30pm Wet Ink Presents: Fall Premieres (Roberts / Pluta / Mincek)
Program:
Sam Pluta – Star Taker (NYC premiere)
Mariel Roberts – new work (world premiere)
Alex Mincek – So Many Ways (NYC premiere of the revised version)
Rick Burkhardt – Prologue
VENUE: Benzaquen Hall, The DiMenna Center

SATURDAY, November 19 and SUNDAY, November 20
6:30pm Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ
VENUE: Blank Forms

SUNDAY, November 20
3 pm Jason Moran, solo piano
VENUE: Village Vanguard

SUNDAY, November 20
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East I (with Jen Shyu, Graham Haynes, Reggie Nicholson and others)
VENUE: Roulette

MONDAY, November 21
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East II (with Sylvie Courvoisier, Ned Rothenberg, Do Yeon Kim, Satoshi Takeishi, and others)
VENUE: Roulette

TUESDAY, November 22
7:30pm
Mara Rosenbloom – piano
Gabby Fluke-Mogul – violin
Tcheser Holmes – drums
VENUE: Scholes Street Studio

November 22-December 15
The Hours, an opera by Kevin Puts
Libretto By Greg Pierce
Renée Fleming, Kelli O’Hara, Joyce DiDonato
VENUE: The Metropolitan Opera

SUNDAY, November 27
8 pm John Zorn’s New Masada Quartet
VENUE: Roulette

MONDAY, November 28
8 pm Kirk Knuffke Trio with Matthew Shipp and Michael Bisio
VENUE: Roulette

TUESDAY, November 29
7:30pm Ensemble Connect
Program:
Paquito D’rivera Selections from Aires Tropicales
Philippe Hersant Osterlied
Villa-Lobos Ciranda das sete notas
Vaughan Williams Quintet in D Major
VENUE: Paul Hall, The Juilliard School

November 29, 2022– January 8, 2023
Various times: Euphoria
Multi-channel film installation Euphoria
Brooklyn Youth Chorus
Terri Lyne Carrington, Peter Erskine, Yissy García, Eric Harland, and Antonio Sanchez (drums)
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $22


Source link

Check Also

Extended Techniques NYC Calendar December 2022  – Avant Music News

THURSDAY, December 17:30pm Boris Berman: Works by Valentin SilvestrovProgram:Triad (1961-1966)Sonata No. 2 (1975)Kitsch Music (1977)Five …

Leave a Reply

Your email address will not be published.